2009 Kreidler RMC-G 125 El Ninjo gallery
2009 Kreidler RMC-G 125 El Ninjo
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8,4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Benelli Tornado Naked Tre 899
- 2009 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
- 2009 Benelli Tornado Tre 1130
- 2009 Benelli Tre 1130 K
- 2009 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2009 Benelli Velvet 125
- 2009 Benelli Velvet 150
- 2009 Benelli Velvet 250
- 2009 Big Bear Choppers Athena 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Athena 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 114

