2009 Kreidler RMC-G 50 El Ninjo gallery
2009 Kreidler RMC-G 50 El Ninjo
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, black |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha Road Star Silverado
- 2009 Yamaha Road Star Silverado S
- 2009 Yamaha Roadliner Midnight
- 2009 Yamaha Roadliner S
- 2009 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2009 Yamaha Royal Star Venture
- 2009 Yamaha Slider Naked
- 2009 Yamaha Stratoliner
- 2009 Yamaha Stratoliner S
- 2009 Yamaha TDM 900
- 2009 Yamaha TDM 900A
- 2009 Yamaha TMAX
- 2009 Yamaha TMAX ABS
- 2009 Yamaha TT-R 110E
- 2009 Yamaha TT-R 125 E
- 2009 Yamaha TT-R 125 LE
- 2009 Yamaha TT-R 125 LW
- 2009 Yamaha TT-R 230
- 2009 Yamaha TT-R 50 E
- 2009 Yamaha TW200

