2009 Kreidler RMC-H 125 DD Galactica gallery
2009 Kreidler RMC-H 125 DD Galactica
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8,4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.0 kg (231.5 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/black/white |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda FourTrax Recon
- 2009 Honda FourTrax Rincon GPScape
- 2009 Honda Gold Wing Airbag
- 2009 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/XM
- 2009 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/XM/ABS
- 2009 Honda Interceptor
- 2009 Honda Interceptor ABS
- 2009 Honda Lead
- 2009 Honda Metropolitan
- 2009 Honda NT700V Deauville
- 2009 Honda PS125i
- 2009 Honda PS150i
- 2009 Honda Rebel
- 2009 Honda Ruckus
- 2009 Honda S-Wing 125
- 2009 Honda S-Wing 150
- 2009 Honda SH125i
- 2009 Honda SH150i
- 2009 Honda SH300i
- 2009 Honda Shadow Aero

