2009 MBK Cityliner 125 gallery
2009 MBK Cityliner 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 14,42 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 159.0 kg (350.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Color options: | Black, champagne |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Rhino Hunter S FLM 003
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2009 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2009 Ridley Auto-Glide Classic
- 2009 Ridley Auto-Glide Sport
- 2009 Ridley Auto-Glide Standard
- 2009 Ridley Auto-Glide TT
- 2009 Ridley AutoGlide Limited Edition
- 2009 Roehr 1250sc
- 2009 Rokon Ranger
- 2009 Rokon Scout
- 2009 Rokon Trail-Breaker
- 2009 Rucker Performance Assassin
- 2009 Rucker Performance Gauntlet Chopper
- 2009 Rucker Performance Predator
- 2009 Rucker Performance Shelby
- 2009 Rucker Performance Vandal
- 2009 Samurai Chopper Type 1
- 2009 Samurai Chopper Type 5 Evo

