2009 Triumph Rocket III gallery
2009 Triumph Rocket III
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139.98 cubic inches) | Power: | 139,46 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 94.3 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,695 mm (66.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/50-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Claret, Phantom Black |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda VTX1300R
- 2009 Honda VTX1300T
- 2009 Honda XL1000V Varadero
- 2009 Honda XL700V Transalp
- 2009 Honda XR650L
- 2009 Honda Zoomer
- 2009 Husaberg FE 450
- 2009 Husaberg FE 570
- 2009 Hyosung Aquila GV 250 EFI
- 2009 Hyosung FC-1
- 2009 Hyosung GT 125
- 2009 Hyosung GT 125 R
- 2009 Hyosung GT 250
- 2009 Hyosung GT 250 EFI
- 2009 Hyosung GT 250 R
- 2009 Hyosung GT 250 R EFI
- 2009 Hyosung GT 650
- 2009 Hyosung GT 650 EFI
- 2009 Hyosung GT 650 R
- 2009 Hyosung GT 650 R EFI

