2009 Triumph Speed Triple gallery
2009 Triumph Speed Triple
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1050.00 ccm (64.07 cubic inches) | Power: | 130,07 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.4 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,429 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Color options: | Blazing Orange. Jet Black. Fusion White. Matt Black |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM LE
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2009 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2009 Derbi Senda X-treme 50 SM
- 2009 Derbi Terra 125
- 2009 Derbi Terra Adventure 125
- 2009 Diamo Classic 50
- 2009 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2009 Diamo LS200
- 2009 Diamo RS250
- 2009 Diamo Velocity 50
- 2009 Ducati Hypermotard 1100
- 2009 Ducati Hypermotard 1100S
- 2009 Ducati Monster 1100
- 2009 Ducati Monster 1100S
- 2009 Ducati Monster 696
- 2009 Ducati Multistrada 1100

