2009 Derbi Atlantis City 50 2T gallery
2009 Derbi Atlantis City 50 2T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 86.0 kg (189.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Re/black/white |
News
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Motom TranCity 125
- 2009 Motom TranCity 250
- 2009 Motorhispania Duna 125 Off Road
- 2009 Motorhispania Duna 125 Supermotard
- 2009 Motorhispania Duna 125 Trail
- 2009 Motorhispania Furia Max
- 2009 Motorhispania Furia Max 50 SM
- 2009 Motorhispania MH7 125 Air Naked
- 2009 Motorhispania MH7 125 Naked
- 2009 Motorhispania RX 125R
- 2009 Motorhispania RX 50R
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Off Road
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Supermotard
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Urbanbike
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Off Road
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Supermotard
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Urbanbike
- 2009 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2009 MV Agusta Brutale 750 America
- 2009 MV Agusta Brutale 750S

