2009 Triumph Bonneville T100 gallery
2009 Triumph Bonneville T100
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) | Power: | 68 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Forest Green/New England White, Jet Black/Fusion White, Claret/Aluminium Silver |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Kawasaki EL250 (reduced effect)
-
Kawasaki Z550 GT (reduced effect)
-
Kawasaki VN750 Twin (reduced effect)
Other motorcycles in 2009
- 2009 Wakan 100 Roadster
- 2009 Wakan Track Racer
- 2009 WRM 450 MX1 Cross
- 2009 Yamaha Aerox R
- 2009 Yamaha Black X-Max 125
- 2009 Yamaha Black X-Max 250
- 2009 Yamaha BWs
- 2009 Yamaha BWs 12 inch
- 2009 Yamaha BWs Naked
- 2009 Yamaha BWs NG
- 2009 Yamaha C3
- 2009 Yamaha Cygnus X
- 2009 Yamaha DT 50 R
- 2009 Yamaha DT 50 X
- 2009 Yamaha FJR 1300 A
- 2009 Yamaha FJR 1300 AE
- 2009 Yamaha FJR 1300 AS
- 2009 Yamaha FZ1
- 2009 Yamaha FZ1 ABS
- 2009 Yamaha FZ1 Fazer

