2009 Moto Guzzi Stelvio TT gallery
2009 Moto Guzzi Stelvio TT
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (70.23 cubic inches) | Power: | 102 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 81.2 mm (3.7 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,535 mm (60.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Stainless steel wave discs, radial calipers with 4 opposed pistons. |
| Rear brakes: | Single disc. Single fixed stainless steel disc, floating caliper with 2 parallel pistons. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Two-tone beige, magnesium, black/white, red |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Triumph Speed Triple
- 2009 Triumph Speedmaster
- 2009 Triumph Sprint ST
- 2009 Triumph Street Triple
- 2009 Triumph Street Triple R
- 2009 Triumph Thruxton
- 2009 Triumph Thunderbird 1600
- 2009 Triumph Tiger
- 2009 TVS Apache 150
- 2009 TVS Centra 100
- 2009 TVS Flame
- 2009 TVS Scooty Pept
- 2009 TVS Star City 110
- 2009 TVS Victor GLX
- 2009 TVS Victor GX 125
- 2009 UM GP1 R 150
- 2009 UM Matrix II 150
- 2009 UM Matrix II 170
- 2009 UM V2C 650S
- 2009 UM V2C 650T

