2004 Moto Guzzi V11 Le Mans Nero Corsa gallery
2004 Moto Guzzi V11 Le Mans Nero Corsa
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 89,85 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 80.0 mm (3.9 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.70 litres (5.47 gallons) |
| Color options: | Nero Corsa |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Factory Bike Chrono SM50
- 2004 Factory Bike Desert YR250
- 2004 Factory Bike Desert YR50
- 2004 GAS GAS EC 125
- 2004 GAS GAS EC 200
- 2004 GAS GAS EC 250
- 2004 GAS GAS EC 300
- 2004 GAS GAS EC Boy 50
- 2004 GAS GAS EC FSE 450
- 2004 GAS GAS EC Rookie 50
- 2004 GAS GAS MC 125
- 2004 GAS GAS MC 250
- 2004 GAS GAS Pampera 125
- 2004 GAS GAS Pampera 250
- 2004 GAS GAS Pampera 280
- 2004 GAS GAS SM 125
- 2004 GAS GAS SM 250
- 2004 GAS GAS SM 450
- 2004 GAS GAS SM 50
- 2004 GAS GAS TXT Boy 50

