2009 Moto Guzzi Norge 1200 T gallery
2009 Moto Guzzi Norge 1200 T
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (70.23 cubic inches) | Power: | 88,5 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 81.2 mm (3.7 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, Red, Graphite Black |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Buell Ulysses XB12X
- 2009 Buell Ulysses XB12XT
- 2009 Cagiva Mito 125
- 2009 Cagiva Mito SP525
- 2009 Cagiva Raptor 125
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SE5
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SM5
- 2009 CCM 404 DS Trail
- 2009 CCM 450 DS
- 2009 CCM 450 DS Supermoto
- 2009 CCM C-XR125-E
- 2009 CCM C-XR125-M
- 2009 CCM C-XR125-S
- 2009 CCM C-XR230-E
- 2009 CCM C-XR230-S
- 2009 CCM CR-40
- 2009 CCM FT35s
- 2009 CCM FT710
- 2009 CCM R35
- 2009 CCM R45

