2009 Triumph Scrambler gallery
2009 Triumph Scrambler
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) | Power: | 59 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Jet Black. Matt Khaki Green |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Azel Street Bike 125cc
- 2009 Azel Sweet 125cc
- 2009 Azel Sweet 50cc
- 2009 Azel Wolf 200
- 2009 Bajaj Avenger DTS-i
- 2009 Bajaj Discover DTSi 135
- 2009 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2009 Bajaj Pulsar 200 DTS-i
- 2009 Bajaj XCD 125 DTS - Si
- 2009 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2009 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2009 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2009 BamX BX150-DB Voyager
- 2009 BamX BX200-DB Outback
- 2009 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2009 BamX BX70-DB Trailstar
- 2009 Benelli BX 449 Cross
- 2009 Benelli BX 505 Enduro
- 2009 Benelli BX 570 Motard
- 2009 Benelli Cafe Racer 1130

