2009 Ducati Hypermotard 1100S gallery
2009 Ducati Hypermotard 1100S
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 90 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.40 litres (3.28 gallons) |
| Color options: | Red (Red/Black), Black (Black/Black) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Moto Guzzi Griso 850
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V Special Edition
- 2009 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2009 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 GTL
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 TL
- 2009 Moto Guzzi Norge 850
- 2009 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V
- 2009 Moto Guzzi Stelvio TT
- 2009 Moto Guzzi V7 Caf Classic
- 2009 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2009 Moto Guzzi V7 Classic
- 2009 Moto Morini 1200 Sport
- 2009 Moto Morini 9 1/2
- 2009 Moto Morini Corsaro 1200
- 2009 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2009 Moto Morini Corsaro Avio
- 2009 Moto Morini Granpasso 1200

