2009 Derbi GP1 125 Racing gallery
2009 Derbi GP1 125 Racing
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.76 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 E-max 90S
- 2009 Ecosse Iconoclast
- 2009 Ecosse Spirit ES1
- 2009 Ecosse The Heretic
- 2009 Enfield Bullet 350
- 2009 Enfield Bullet Electra 5S
- 2009 Enfield Bullet Machimo 500
- 2009 Enfield Bullet Machismo
- 2009 Enfield Thunderbird TwinSpark
- 2009 Fantic Caballero 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 200
- 2009 Fantic Caballero Motard 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 200
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2009 Flyrite Choppers Bobber

