2008 Derbi GP1 250 Racing gallery
2008 Derbi GP1 250 Racing
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.29 ccm (14.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.0 kg (306.4 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TM racing MX 250 F
- 2008 TM racing MX 300
- 2008 TM racing MX 450 F
- 2008 TM racing MX 530 F
- 2008 TM racing MX 85 Junior
- 2008 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2008 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2008 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2008 TM racing SMR 125
- 2008 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2008 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2008 TM racing SMX 450 F Competition
- 2008 TM racing SMX 660 F Competition
- 2008 Tomos Alpino
- 2008 Tomos Flexer
- 2008 Tomos Racing 50
- 2008 Tomos Revival 50
- 2008 Tomos SE 125 F
- 2008 Tomos SM 125 F
- 2008 Tomos SM 125 Replica Cup

