2009 Kreidler RMC-H 50 DD Galactica gallery
2009 Kreidler RMC-H 50 DD Galactica
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2009 Suzuki Boulevard C50T
- 2009 Suzuki Boulevard C90
- 2009 Suzuki Boulevard C90T
- 2009 Suzuki Boulevard M109R
- 2009 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M109R2
- 2009 Suzuki Boulevard M50
- 2009 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M90
- 2009 Suzuki Boulevard S40
- 2009 Suzuki Boulevard S50
- 2009 Suzuki Boulevard S83
- 2009 Suzuki Burgman 125
- 2009 Suzuki Burgman 200
- 2009 Suzuki Burgman 400
- 2009 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2009 Suzuki Burgman 650
- 2009 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2009 Suzuki Burgman 650AZ

