2009 Derbi Terra 125 gallery
2009 Derbi Terra 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, yellow, red |
News
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Aprilia Atlantic 400 Sprint
- 2009 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2009 Aprilia Dorsoduro 750
- 2009 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2009 Aprilia Mana 850
- 2009 Aprilia Mana 850 ABS
- 2009 Aprilia Mana 850 GT
- 2009 Aprilia MXV 4.5
- 2009 Aprilia Pegaso 650
- 2009 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2009 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2009 Aprilia RS 125
- 2009 Aprilia RS 50
- 2009 Aprilia RSV 1000 R
- 2009 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2009 Aprilia RSV4 Factory
- 2009 Aprilia RX 125
- 2009 Aprilia RX 50
- 2009 Aprilia RXV450
- 2009 Aprilia RXV550

