2009 CF Moto V3 Sport gallery
2009 CF Moto V3 Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.8 kg (392.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Blue, Silver White, Black |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Samurai Chopper Type 7
- 2009 Samurai Chopper Type 8
- 2009 Samurai Chopper Type 9 Shogun
- 2009 Saxon Crown
- 2009 Saxon Firestorm
- 2009 Saxon Griffin
- 2009 Saxon Henchman
- 2009 Saxon Javelin
- 2009 Saxon Sceptre
- 2009 Saxon Villain
- 2009 Saxon Warlord
- 2009 Scorpa SY-250FR
- 2009 Scorpa SY-250FR 15THA
- 2009 Scorpa SY-250R
- 2009 Scorpa T-Ride 250F
- 2009 Sherco SE 0.5
- 2009 Sherco SE 125-F
- 2009 Sherco SE 2.5i -F
- 2009 Sherco SE 4.5i-F
- 2009 Sherco SE 5.1i-F

