2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy gallery
2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 313.0 kg (690.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Mysterious Red Sunglo/Blackened Cayenne Sunglo, Amber Whiskey, Brilliant Silver Pearl, Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Suzuki GSX-R 1100 (reduced effect)
-
Suzuki DR Big 750 S
-
Suzuki GSX-R 750 Special Edition (reduced effect)
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Raider J 115 Fi
- 2014 Suzuki Raider J Pro 110
- 2014 Suzuki Raider R 150
- 2014 Suzuki RM 85
- 2014 Suzuki RM 85 L
- 2014 Suzuki RM-Z250
- 2014 Suzuki RMX450Z
- 2014 Suzuki RMZ 450
- 2014 Suzuki SFV650
- 2014 Suzuki Shooter 115 Fi
- 2014 Suzuki Skydrive 125
- 2014 Suzuki Skywave 250 Type S
- 2014 Suzuki Skywave 400 Type S ABS
- 2014 Suzuki Skywave 650 LX
- 2014 Suzuki Slingshot Plus
- 2014 Suzuki Smash 115
- 2014 Suzuki ST250 E Type
- 2014 Suzuki SV 650 ABS
- 2014 Suzuki SV 650 S
- 2014 Suzuki Swish 125

