2006 Harley-Davidson FLHX Street Glide gallery
2006 Harley-Davidson FLHX Street Glide
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 337.9 kg (745.0 pounds) |
| Seat height: | 668 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry, black pearl, deep cobalt |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
-
Motorhispania Furia Max Enduro
-
Motorhispania Furia Max Super Motard
Other motorcycles in 2006
- 2006 PGO T-Rex 150
- 2006 PGO T-Rex 50
- 2006 Piaggio Beverly 500
- 2006 Piaggio Beverly S 250
- 2006 Piaggio Ciao
- 2006 Piaggio Fly 125
- 2006 Piaggio Fly 150
- 2006 Piaggio Fly 50 2T
- 2006 Piaggio Fly 50 4T
- 2006 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2006 Piaggio Liberty 200
- 2006 Piaggio Liberty 50 2T
- 2006 Piaggio Liberty 50 4T
- 2006 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2006 Piaggio NRG Power DD
- 2006 Piaggio NRG Power DT
- 2006 Piaggio NRG Power PJ PureJet
- 2006 Piaggio Typhoon 50
- 2006 Piaggio X8 125
- 2006 Piaggio X8 200

