2007 Yamaha YZ 450 F gallery
2007 Yamaha YZ 450 F
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.8 kg (220.0 pounds) |
| Seat height: | 988 mm (38.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,494 mm (58.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-M19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.81 litres (1.80 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2007 Enfield Bullet 500 ES Classic
- 2007 Enfield Bullet Electra
- 2007 Enfield Bullet Electra 5S
- 2007 Enfield Bullet Electra X
- 2007 Enfield Bullet Machismo
- 2007 Enfield Bullet Military
- 2007 Enfield Bullet Sixty 5
- 2007 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2007 Enfield GT500 Continental
- 2007 Enfield Thunderbird
- 2007 Enfield Trials/Scrambler
- 2007 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2007 Factory Bike Desert RP50
- 2007 Factory Bike Desert YR50-2
- 2007 Factory Bike Minidesert RC14
- 2007 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2007 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2007 GAS GAS EC 125
- 2007 GAS GAS EC 250

