2007 Yamaha YZ 250 F gallery
2007 Yamaha YZ 250 F
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.7 kg (204.4 pounds) |
| Seat height: | 983 mm (38.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,468 mm (57.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-M19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.81 litres (1.80 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha DT 50 R
- 2007 Yamaha DT 50 X
- 2007 Yamaha FJR 1300 A
- 2007 Yamaha FJR 1300 AE
- 2007 Yamaha FJR 1300 AS
- 2007 Yamaha FZ1
- 2007 Yamaha FZ1 Fazer
- 2007 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2007 Yamaha FZ6
- 2007 Yamaha FZ6 ABS
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2007 Yamaha FZ6 S2
- 2007 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2007 Yamaha G5
- 2007 Yamaha Giggle
- 2007 Yamaha Gladiator
- 2007 Yamaha Gladiator Type J.A.

