2014 Honda SH125i gallery
2014 Honda SH125i
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 11.67 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc. Combined three-piston caliper, drilled rotor and resin mould pads |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, silver, white, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Boulevard C90
- 2014 Suzuki Boulevard C90 B O S S
- 2014 Suzuki Boulevard M109R
- 2014 Suzuki Boulevard M109R B O S S
- 2014 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2014 Suzuki Boulevard M50
- 2014 Suzuki Boulevard M90
- 2014 Suzuki Boulevard S40
- 2014 Suzuki Burgman 125
- 2014 Suzuki Burgman 200
- 2014 Suzuki Burgman 200 ABS
- 2014 Suzuki Burgman 400
- 2014 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2014 Suzuki Burgman 650 ABS
- 2014 Suzuki DR 125 SM
- 2014 Suzuki DR 650 SE
- 2014 Suzuki DR-Z 400 S
- 2014 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2014 Suzuki DR-Z125
- 2014 Suzuki DR-Z125L

