2014 Yamaha MT-07 gallery
2014 Yamaha MT-07
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 847.00 ccm (51.68 cubic inches) | Power: | 47.33 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 59.1 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Hydraulic. |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Husqvarna TE 250
- 2014 Husqvarna TE 300
- 2014 Husqvarna TR 650 Strada
- 2014 Husqvarna TR 650 Terra
- 2014 Kawasaki 1400 GTR
- 2014 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2014 Kawasaki 250TR
- 2014 Kawasaki Concours14 ABS
- 2014 Kawasaki D-Tracker X
- 2014 Kawasaki D-Tracker150
- 2014 Kawasaki ER-4n
- 2014 Kawasaki ER-4n ABS
- 2014 Kawasaki ER-6f
- 2014 Kawasaki ER-6n
- 2014 Kawasaki Estrella
- 2014 Kawasaki Estrella Special Edition
- 2014 Kawasaki J300
- 2014 Kawasaki J300 Special Edition
- 2014 Kawasaki KLR650
- 2014 Kawasaki KLR650 New Edition

