2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob gallery
2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 305.3 kg (673.0 pounds) |
| Seat height: | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,621 mm (63.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-B16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston fixed |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free floating |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sand Cammo Denim, Black Denim,Amber Whiskey, Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2014 Suzuki Van Van 125
- 2014 Sym Maxsym 600i ABS
- 2014 Sym Wolf SB125N
- 2014 Triumph America
- 2014 Triumph America LT
- 2014 Triumph Bonneville
- 2014 Triumph Bonneville Special Edition
- 2014 Triumph Bonneville T100
- 2014 Triumph Bonneville T100 Black
- 2014 Triumph Daytona 675
- 2014 Triumph Daytona 675 R ABS
- 2014 Triumph Rocket III Roadster
- 2014 Triumph Rocket III Touring
- 2014 Triumph Scrambler
- 2014 Triumph Speed Triple ABS
- 2014 Triumph Speed Triple R ABS
- 2014 Triumph Speedmaster
- 2014 Triumph Sprint GT
- 2014 Triumph Street Triple ABS

