2014 Harley-Davidson Heritage Softail Classic gallery
2014 Harley-Davidson Heritage Softail Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 326.1 kg (719.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sand Pearl/Canyon Brown Pearl, Charcoal Pearl/Brilliant Silver Pearl, Big Blue Pearl/Vivid Black, Midnight Pearl, Morocco Gold Pearl, Mysterious Red Sunglo, Vivid Black, Exclusive - Vivid Black with Blue - Peace Officer, Exclusive - Dark Peace Officer Blu |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha Aerox R Naked 50
- 2014 Yamaha BWs 12 inch
- 2014 Yamaha BWs 125
- 2014 Yamaha BWs Easy 50
- 2014 Yamaha BWs Naked 50
- 2014 Yamaha BWs Original 50
- 2014 Yamaha Cygnus X
- 2014 Yamaha Delight
- 2014 Yamaha Diversion
- 2014 Yamaha Diversion F
- 2014 Yamaha EC-03
- 2014 Yamaha Fazer 8
- 2014 Yamaha FJR 1300 A
- 2014 Yamaha FJR 1300 AS
- 2014 Yamaha FJR1300ES
- 2014 Yamaha FZ-09
- 2014 Yamaha FZ1
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2014 Yamaha FZ6R

