2008 Yamaha MT-01 gallery
2008 Yamaha MT-01
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1670.00 ccm (101.90 cubic inches) | Power: | 88,9 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 243.0 kg (535.7 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TGB Hawk 125
- 2008 TGB Hawk 50
- 2008 TGB Keywest
- 2008 TGB Laser R5 49
- 2008 TGB Laser R9 151
- 2008 TGB Mystique 50
- 2008 TGB Octane 50 4T
- 2008 TGB R125X
- 2008 TGB R50X
- 2008 TGB Sunset 151
- 2008 TGB Sunset 49
- 2008 TGB X motion 125 EFI
- 2008 TGB X motion 250 EFI
- 2008 Titan Bobber Deluxe
- 2008 Titan Fat Bobber
- 2008 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2008 Titan Radical Rigid
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper

