2007 BMW K1200GT gallery
2007 BMW K1200GT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 152 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,577 mm (62.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LTD Edition
-
Derbi Mulhacen 125ST Freexter
-
Derbi Mulhacen 125 Cafe
Other motorcycles in 2007
- 2007 CPI Supermoto SMX
- 2007 CPI SX Supercross
- 2007 CR&S VUN Standard
- 2007 CR&S VUN Tuned-Up
- 2007 CR&S VUN Underpowered
- 2007 Daelim Cordi 50
- 2007 Daelim E-Five
- 2007 Daelim NS 125 III
- 2007 Daelim Roadwin 125
- 2007 Daelim S-Five
- 2007 Daelim S2 250
- 2007 Daelim VL 125 Daystar
- 2007 Daelim VL 125 Daystar Limited
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels
