2007 Gilera Fuoco 500ie gallery
2007 Gilera Fuoco 500ie
TYPE: Prototype
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 492.70 ccm (30.06 cubic inches) | Power: | 40 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 244.0 kg (537.9 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-14 |
| Front brakes: | Double disc. Stainless steel double disk, 240 mm, two-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Stainless steel disk, 280 mm, floating two-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Confederate Renovatio Project
- 2007 Confederate Wraith B120
- 2007 CPI Aragon
- 2007 CPI Aragon GP
- 2007 CPI GTR 50
- 2007 CPI SM Supermoto
- 2007 CPI SuperMoto 125
- 2007 CPI Supermoto SMX
- 2007 CPI SX Supercross
- 2007 CR&S VUN Standard
- 2007 CR&S VUN Tuned-Up
- 2007 CR&S VUN Underpowered
- 2007 Daelim Cordi 50
- 2007 Daelim E-Five
- 2007 Daelim NS 125 III
- 2007 Daelim Roadwin 125
- 2007 Daelim S-Five
- 2007 Daelim S2 250
- 2007 Daelim VL 125 Daystar
- 2007 Daelim VL 125 Daystar Limited

