2007 Triumph America gallery
2007 Triumph America
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) | Power: | 55 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 225.4 kg (497.0 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.65 litres (4.40 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Phantom Black/Sunset Red. Phantom Black/Tornado Red. Phantom Black. Pacific Blue/New England White |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Tank Sports Touring 150 Executive
- 2007 Tank Sports Touring 150 Special
- 2007 Tank Sports Touring 250 Deluxe
- 2007 Tank Sports Trail TKX 110
- 2007 Tank Sports Urban 50
- 2007 Tank Sports Viaggio 150
- 2007 Tank Sports Viaggio 50
- 2007 Tank Sports Vision R1
- 2007 Tank Sports Vision R3
- 2007 TGB 101R
- 2007 TGB 101R (125cc)
- 2007 TGB 101R (150cc)
- 2007 TGB 101S
- 2007 TGB 101S (125cc)
- 2007 TGB 101S (90 cc)
- 2007 TGB 203
- 2007 TGB 303R
- 2007 TGB 303R (125 cc)
- 2007 TGB 303R (150 cc)
- 2007 TGB Akros Tec

