2007 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom gallery
2007 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.8 kg (672.0 pounds) |
| Seat height: | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, fire red pearl, deep cobalt pearl, two-tone suede blue pearl and vivid black (new), two-tone black cherry pearl and pewter pearl (new), two-tone fire red pearl and black pearl (new), two-tone deep cobalt pearl and pewter pearl (new), two-tone |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Merc Softail 100 Carb
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
-
Big Bear Choppers Sled 114 EFI X-Wedge
Other motorcycles in 2007
- 2007 Daelim VL 125 Daystar
- 2007 Daelim VL 125 Daystar Limited
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 14-12 inch wheels
- 2007 Derbi 125 SM Baja
- 2007 Derbi Atlantis Bullet 2t
- 2007 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2007 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2007 Derbi Atlantis Two Chic 2t
- 2007 Derbi Boulevard 125
- 2007 Derbi Boulevard 200
- 2007 Derbi Cra07
- 2007 Derbi Cross City 125
- 2007 Derbi Cross City 50

