2007 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train gallery
2007 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 297.6 kg (656.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, black pearl, black denim, Pacific blue denim (new), pewter denim (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Peugeot Speedfight Silversport 50
- 2007 Peugeot TKR Rally Victories
- 2007 Peugeot V-CLIC
- 2007 Peugeot Vivacity 100 T
- 2007 Peugeot Vivacity 50
- 2007 Peugeot Vivacity Compact 50
- 2007 Peugeot XPS CT 125
- 2007 Peugeot XPS Super Motard
- 2007 Peugeot XPS Trail
- 2007 Peugeot XR 6 Sport
- 2007 PGO BuBu 100
- 2007 PGO BuBu 125
- 2007 PGO BuBu 50
- 2007 PGO Charge 125
- 2007 PGO EVO G-Max 125
- 2007 PGO EVO G-Max 150
- 2007 PGO EVO G-Max 50
- 2007 PGO HOT 100
- 2007 PGO HOT 50
- 2007 PGO PMS 110

