2007 KTM 85 SX 17/14 gallery
2007 KTM 85 SX 17/14
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 CCM FT35s
- 2007 CCM R30 Supermoto
- 2007 CCM R35
- 2007 CCM S-R 40 Limited Edition
- 2007 CF Moto 150 E-Charm AutoMatic / CF150T-5A
- 2007 CF Moto 150 E-Jewel AutoMatic / CF150T
- 2007 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2007 CF Moto V3 Sport / CF250T-3
- 2007 CF Moto V5 Sport Cruiser / CF250T-5
- 2007 Chang-Jiang BD 110
- 2007 Chang-Jiang BD 110-B
- 2007 Chang-Jiang BD 125
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2A
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2B
- 2007 Chang-Jiang BD 125-3
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5B
- 2007 Chang-Jiang BD 125-E

