2007 UM PowerMax 150 XX gallery
2007 UM PowerMax 150 XX
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 9.2:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,372 mm (54.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Antiblocking Disk System (ABD) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.43 litres (1.70 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Multicolored |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHTC 1340 (with sidecar) (reduced effect)
-
Harley-Davidson FLHS 1340 Electra Glide Sport (reduced effect)
-
Harley-Davidson FLST 1340 Heritage Softail (reduced effect)
Other motorcycles in 2007
- 2007 Beta Ark 50 AC
- 2007 Beta Ark 50 RR
- 2007 Beta Ark 50 X
- 2007 Beta Ark K
- 2007 Beta M4
- 2007 Beta MINI R 107 4T
- 2007 Beta MINICROSS R 10
- 2007 Beta MINICROSS R 12
- 2007 Beta Minitrial
- 2007 Beta R 125 4T
- 2007 Beta REV 3 125
- 2007 Beta REV 3 200
- 2007 Beta REV 3 250
- 2007 Beta REV 3 270
- 2007 Beta REV 4 T - 250
- 2007 Beta REV 80
- 2007 Beta RR 125 Enduro
- 2007 Beta RR 125 Motard
- 2007 Beta RR 250M
- 2007 Beta RR 400 4-Stroke

