2007 UM DTF 110 gallery
2007 UM DTF 110
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 49.5 mm (2.1 x 1.9 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.5 kg (151.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,016 mm (40.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.60 litres (1.48 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, Red, Orange, Hot pink |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Indian Dakota 4si
- 2007 Italjet Dragster D125LC
- 2007 Italjet Dragster D180LC
- 2007 Italjet Dragster D50LC
- 2007 Italjet Fast Boy 10
- 2007 Italjet Fast Boy 8
- 2007 Italjet Jack 125
- 2007 Italjet Jack 150
- 2007 Italjet Pit Jet 125 4T
- 2007 Jawa 353 Motorcycle Replica
- 2007 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2007 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2007 Jawa-CZ 125 Travel
- 2007 Jawa-CZ 350 Basic
- 2007 Jawa-CZ 350 Policie
- 2007 Jawa-CZ 350 Style
- 2007 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2007 Jawa-CZ 50 Robby
- 2007 Jawa-CZ 650 Classic
- 2007 Jawa-CZ 650 Dakar

