2006 UM Comet 125 SS gallery
2006 UM Comet 125 SS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.3 x 58.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.73 litres (1.25 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, black, orange, grey |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Borile B500CR
- 2006 Borile B500MT
- 2006 Boss Hoss BHC-3 502
- 2006 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2006 Buell Blast
- 2006 Buell Firebolt XB12R
- 2006 Buell Firebolt XB9R
- 2006 Buell Lightning XB12S
- 2006 Buell Lightning XB12Scg
- 2006 Buell Lightning XB12Ss
- 2006 Buell Lightning XB9SX
- 2006 Buell Ulysses XB12X
- 2006 Cagiva Canyon 500
- 2006 Cagiva Mito 125
- 2006 Cagiva Mito SP525
- 2006 Cagiva Navigator 1000
- 2006 Cagiva Raptor 1000
- 2006 Cagiva Raptor 125
- 2006 Cagiva Raptor 650 i.e.
- 2006 Cagiva River 500

