2012 KTM 690 Duke gallery
2012 KTM 690 Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 690.00 ccm (42.10 cubic inches) | Power: | 67 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 84.5 mm (4.0 x 3.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 150.0 kg (330.7 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R17 |
| Front brakes: | Single disc. Radially mounted four-piston brake caliper; floating brake disc |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston brake caliper, floating |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Harley-Davidson FXS Softail Blackline
- 2012 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2012 Harley-Davidson VRSCDX V-Rod 10th Anniversary
- 2012 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2012 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2012 Harley-Davidson XL1200N Nightster
- 2012 Harley-Davidson XL1200X Springer Forty-Eight
- 2012 Harley-Davidson XL883L Sportster SuperLow
- 2012 Harley-Davidson XL883N Sportster Iron 883
- 2012 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R Roadster
- 2012 Harley-Davidson XR1200X
- 2012 Headbanger Foxy Lady
- 2012 Headbanger Gypsy Soul
- 2012 Headbanger High Flyin
- 2012 Headbanger Hollister
- 2012 Headbanger Summertime
- 2012 Headbanger Woodstock Boogie
- 2012 Honda ANF125i Innova
- 2012 Honda CB1000R
- 2012 Honda CB1300S ABS

