2012 KTM 65 SX gallery
2012 KTM 65 SX
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 64.90 ccm (3.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 45.0 x 40.8 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 55.4 kg (122.1 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,137 mm (44.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki GZ250
- 2012 Suzuki Hayabusa GSX1300R
- 2012 Suzuki Intruder C1800R
- 2012 Suzuki Intruder C800
- 2012 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2012 Suzuki Intruder M800
- 2012 Suzuki Marauder 125
- 2012 Suzuki RM 85
- 2012 Suzuki RM 85 L
- 2012 Suzuki RM-Z250
- 2012 Suzuki RMZ 450
- 2012 Suzuki SV 650 S
- 2012 Suzuki TU250X
- 2012 Suzuki V-Strom 1000
- 2012 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2012 Suzuki Van Van 125
- 2012 Swaygo 575 EVR-1
- 2012 Triumph America

