2013 KTM 990 SM R gallery
2013 KTM 990 SM R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,99 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Floating disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray/white/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM ABS
- 2013 Honda Gold Wing F6B
- 2013 Honda Interstate
- 2013 Honda Metropolitan
- 2013 Honda NC700X
- 2013 Honda NT700V ABS
- 2013 Honda PCX150
- 2013 Honda Rebel
- 2013 Honda Ruckus
- 2013 Honda Sabre
- 2013 Honda SH150i
- 2013 Honda Shadow Aero
- 2013 Honda Shadow Phantom
- 2013 Honda Shadow RS
- 2013 Honda Shadow Spirit 750
- 2013 Honda Silver Wing ABS
- 2013 Honda ST1300A Pan-European ABS
- 2013 Honda Stateline
- 2013 Honda VFR1200F
