2012 KTM 990 Adventure R gallery
2012 KTM 990 Adventure R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,32 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 905 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R18 |
| Front brakes: | Double disc. Floating brake calipers and brake discs |
| Rear brakes: | Single disc. Floating brake caliper and brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.50 litres (5.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 BMW F650ST
- 2012 BMW F800GS
- 2012 BMW F800GS Triple Black
- 2012 BMW F800GS Trophy
- 2012 BMW F800R
- 2012 BMW F800ST
- 2012 BMW F800ST Touring
- 2012 BMW G650GS
- 2012 BMW G650GS Sertao
- 2012 BMW HP2 Sport
- 2012 BMW K1300R
- 2012 BMW K1300R Carbon
- 2012 BMW K1300R Dynamic
- 2012 BMW K1300S
- 2012 BMW K1300S HP
- 2012 BMW K1300S Sport
- 2012 BMW K1600GT
- 2012 BMW K1600GTL
- 2012 BMW K1600GTL E
- 2012 BMW R1200GS

