2012 KTM 250 SX-F gallery
2012 KTM 250 SX-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.60 ccm (15.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 54.8 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.4 kg (228.0 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2012 Yamaha Star Stratoliner S
- 2012 Yamaha Star Stryker
- 2012 Yamaha Star VMAX
- 2012 Yamaha Star Warrior
- 2012 Yamaha TDM 900
- 2012 Yamaha TMAX
- 2012 Yamaha TMAX Tech Max
- 2012 Yamaha TT-R 110E
- 2012 Yamaha TT-R 125 E
- 2012 Yamaha TT-R 125 LE
- 2012 Yamaha TT-R 230
- 2012 Yamaha TT-R 50 E
- 2012 Yamaha TW200
- 2012 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2012 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2012 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2012 Yamaha V Star 1300
- 2012 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2012 Yamaha V Star 250

