2012 KTM 250 XC-F gallery
2012 KTM 250 XC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.60 ccm (15.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 54.8 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Moto Guzzi Breva 1100
- 2012 Moto Guzzi California 90 Anniversary
- 2012 Moto Guzzi California Black Eagle
- 2012 Moto Guzzi California Vintage
- 2012 Moto Guzzi Griso 1100
- 2012 Moto Guzzi Griso 1200 8V
- 2012 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2012 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2012 Moto Guzzi Nevada 750 Classic
- 2012 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2012 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 ABS
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 4V
- 2012 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Racer
- 2012 Neander Turbo Diesel
- 2012 Suzuki B-King
- 2012 Suzuki Bandit 1250 SA

