2012 KTM 85 SX 19-16 gallery
2012 KTM 85 SX 19-16
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 69.0 kg (152.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2012 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo
- 2012 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2012 Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible
- 2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
- 2012 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2012 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2012 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2012 Harley-Davidson FXS Softail Blackline
- 2012 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2012 Harley-Davidson VRSCDX V-Rod 10th Anniversary
- 2012 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2012 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2012 Harley-Davidson XL1200N Nightster

