2012 Ducati Streetfighter S gallery
2012 Ducati Streetfighter S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (67.06 cubic inches) | Power: | 155 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.0 x 64.7 mm (4.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc callipers 4-piston, 2-pad |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, titanium |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager Custom
- 2012 Kawasaki W800
- 2012 Kawasaki W800 Special Edition
- 2012 Kawasaki Z1000
- 2012 Kawasaki Z1000SX
- 2012 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2012 Kawasaki Z750R
- 2012 Kawasaki ZZR1400
- 2012 KTM 1190 RC8 R
- 2012 KTM 1190 RC8 R Race Specs
- 2012 KTM 1190 RC8 R Track
- 2012 KTM 125 Duke
- 2012 KTM 125 EXC
- 2012 KTM 125 EXC Six Days
- 2012 KTM 125 SX
- 2012 KTM 150 SX

