2008 Ducati Superbike 1098 S gallery
2008 Ducati Superbike 1098 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (67.06 cubic inches) | Power: | 134 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.0 x 64.7 mm (4.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.0 kg (377.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Red - Red - Black, Midnight Black - Red - Black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 50
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 125
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 50
- 2008 Fantic Supersix Motard 125
- 2008 GAS GAS EC 125
- 2008 GAS GAS EC 200
- 2008 GAS GAS EC 200 Hobby
- 2008 GAS GAS EC 250
- 2008 GAS GAS EC 250 Racing
- 2008 GAS GAS EC 300
- 2008 GAS GAS EC 300 Racing
- 2008 GAS GAS EC 450 FSR
- 2008 GAS GAS EC 515 FSR
- 2008 GAS GAS MC 125 Cross
- 2008 GAS GAS MC 250 Cross
- 2008 GAS GAS MC 65 Cross
- 2008 GAS GAS Pampera 125
- 2008 GAS GAS Pampera 450

