2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT gallery
2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (125.27 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 103.0 x 123.2 mm (4.1 x 4.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 361.1 kg (796.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.81 litres (5.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Two tone: Metallic Ocean Blue / Neutron Silver, Two tone: Candy Cardinal Red / Atomic Silver |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Izuka T125B
- 2008 Izuka T125S
- 2008 Izuka T150N
- 2008 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2008 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2008 Jawa-CZ 125 Sport
- 2008 Jawa-CZ 125 Travel
- 2008 Jawa-CZ 250 Travel
- 2008 Jawa-CZ 350 Basic
- 2008 Jawa-CZ 350 Police
- 2008 Jawa-CZ 350 Style
- 2008 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2008 Jawa-CZ 50 Robby
- 2008 Jawa-CZ 650 Classic
- 2008 Jawa-CZ 650 Dakar
- 2008 Jawa-CZ 650 Style
- 2008 Jialing JH 125 E
- 2008 Jialing JH 125-G
- 2008 Jialing JH 125 GY
- 2008 Jialing JH 250 E-3

