2012 Ducati Multistrada 1200 gallery
2012 Ducati Multistrada 1200
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 150 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 50 SX Mini
- 2012 KTM 500 EXC
- 2012 KTM 500 EXC Six Days
- 2012 KTM 500 XC-W
- 2012 KTM 65 SX
- 2012 KTM 690 Duke
- 2012 KTM 690 Enduro R
- 2012 KTM 690 SMC R
- 2012 KTM 85 SX 17-14
- 2012 KTM 85 SX 19-16
- 2012 KTM 990 Adventure R
- 2012 KTM 990 Superduke R
- 2012 KTM 990 Supermoto R
- 2012 KTM 990 Supermoto T
- 2012 KTM Freeride 350
- 2012 KTM Freeride E
- 2012 Leonart Bobber 125
- 2012 Leonart Bobber 350
- 2012 Leonart Daytona 125
- 2012 Leonart Daytona 350

