2002 Ducati 748 R gallery
2002 Ducati 748 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 65.5 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda CD50 Benly
- 2002 Honda CL400
- 2002 Honda CLR CityFly
- 2002 Honda CR125
- 2002 Honda CR125R
- 2002 Honda CR250R
- 2002 Honda CR500E
- 2002 Honda CR80R
- 2002 Honda CR80RB Expert
- 2002 Honda CRF450R
- 2002 Honda F6C Valkyrie / GL 1500 CD
- 2002 Honda Foresight 250
- 2002 Honda FTR
- 2002 Honda GL1800 Gold Wing
- 2002 Honda Gorilla 50
- 2002 Honda Hornet 250
- 2002 Honda Jazz 250
- 2002 Honda Jazz 250 ES-ABS
- 2002 Honda Magna 250
- 2002 Honda Magna 50

