2002 Ducati 748 S gallery
2002 Ducati 748 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 65.5 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki TL 1000 R
- 2002 Suzuki TR 50 SD
- 2002 Suzuki VL 1500 Intruder LC
- 2002 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2002 Suzuki Volty 250
- 2002 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2002 Suzuki VS 800 GL Intruder
- 2002 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2002 Sym Jet 2
- 2002 Triumph Bonneville
- 2002 Triumph Bonneville America
- 2002 Triumph Centennial Edition Daytona
- 2002 Triumph Daytona 955i
- 2002 Triumph Speed Triple
- 2002 Triumph Sprint RS
- 2002 Triumph Sprint ST
- 2002 Triumph T100
- 2002 Triumph Thunderbird
- 2002 Triumph Tiger
- 2002 Triumph Trophy 1200

