2009 MZ 1000 ST SuperTraveller gallery
2009 MZ 1000 ST SuperTraveller
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 111,3 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 69.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha Majesty
- 2009 Yamaha Majesty 125
- 2009 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2009 Yamaha Midnight Warrior
- 2009 Yamaha MT-01
- 2009 Yamaha MT-03
- 2009 Yamaha Neos
- 2009 Yamaha Neos 4S
- 2009 Yamaha PW50
- 2009 Yamaha PW80
- 2009 Yamaha Raider
- 2009 Yamaha Raider S
- 2009 Yamaha Road Star
- 2009 Yamaha Road Star S
- 2009 Yamaha Road Star Silverado
- 2009 Yamaha Road Star Silverado S
- 2009 Yamaha Roadliner Midnight
- 2009 Yamaha Roadliner S
- 2009 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2009 Yamaha Royal Star Venture

